چگونه شغل انتخاب کنیم و در آن موفق باشیم! تجربه های کاربردی و تضمینی پیشنهاد شغلی

سلام ، من مقداد اسماعیلی هستم.متولد اردیبهشت 67 ، کارشناس نرم افزار ،کارآفرین و صنعت کار

پیشنهاد شغل

توی این مطلب میخوام تجربیات شخصی خودم رو در مورد راه اندازی شغل با شما در میون بذارم شاید برای خیلی هاتون جالب باشه و نکات خوبی رو بتونید ازش استخراج کنید. ازتون میخوام که حوصله خوندنتون رو بالا ببرید چون این مطلب تجربه با ارزش سالهای زیاد کاری و موفق من هست

 دوستان عزیز شما تجربه راه اندازی چند کسب و کار رو دارید؟ بطور حتم تعداد زیادی از ما کسب و کار و شغل هایی رو راه اندازی کردیم و نتونستیم توش موفق بشیم یا مدتی بعد دلسرد شدیم و این دلسردی موجب این شد که اون کسب و کار رو تعطیل کنیم و یا هنوز بصورت ضعیف و بقولی آب باریکه ای که هست داریم ازش استفاده میکنیم

چرا اینطور میشه؟آسیب های شکست شغلی چیه ؟ چطور میتونیم هر شغلی رو رشد بدیم و درآمد زیادی ازش کسب کنیم؟ چیکار میتونیم کنیم که انگیزمون افت نکنه ؟

مطمئنا دلایل زیادی میتونه وجود داشته باشه که به دو قسمت عمده تقسیم میشن.

اول: انتخاب نادرست و جوگیرانه و بدون تحلیل(که حق میدم به همه دوستان تو این شرایط بد اقتصادی که هرایده ای رویا تو ذهن آدم میاره و جوی ایجاد میکنه که قدرت تحلیل رو از آدم میگیره چون همه احتیاج فوری به درآمد و شغل دارن و دوست دارن زودتر به پول و نتیجه برسند)

دوم: "ثابت قدم نبودن" و "تلاش کم" و "درست نبودن شیوه های تبلیغ کار و جلب توجه مشتری بصورتی" که جامعه امروز طلب میکنه

چطور عمل کنیم که موفق باشیم؟ راه حل چیه؟

خب ، حالا میخوایم دو مورد بالا رو با هم آنالیز کنیم و نکات کلیدی و مهم رو برای تصمیم گیری مناسب برای راه اندازی کسب و کار رو بیان کنیم. میتونم به شما اطمینان بدم که اگه همین الان گوشی همراهتون رو بردارید و نکات زیر رو یادداشت کنید و با جدیت انجام بدید تو مراحل راه اندازی شغلتون درصد خیلی بالایی به موفقیت شغلی نزدیک میشید و من رو هم از دعای خیرتون محروم نمیکنید.

پیشنهاد شغلی

هفت مورد برای انتخاب صحیح عنوان شغل:

1.علاقه شخصی به شغل:

یکی از مهمترین مسائل برای انتخاب شغل اینه که با روحیات شما سازگار باشه. شاید بگید تو این وضعیت این جمله خیلی کلیشه ای هست.ولی خیلی از افراد هستند که تو شغلشون موفق هستن نسبتا و درآمد کافی دارند ولی بعد مدتی ترجیه میدن ادامه ندن شغلشون رو.چون علاقه ذاتی به شغلشون ندارند هر لحظه فکر میکنن حتما مشاغل دیگه بهتر براشون جواب میده و این باعث میشه نتونن مدت زیادی دوام بیارن تو کارشون. تجربه شخصی خودم تو این مورد این بوده که سالها پیش بعنوان اولین شغلم تصمیم به افتتاح فروشگاه کیف و کفش گرفتم با سرمایه پایین (البته زمانی بود که میشد با سرمایه کم هم پیشرفت کرد خیلی راحت) بعد مدتی با ایجاد کردن وجه تمایز و تفاوت نسبت به رقبای اطرافم خیلی خوب تونستم مشتری های زیادی رو جذب کنم حتی یادمه یکروز تمامی جنس های فروشگاهم به فروش رفت بصورت کامل و مجبور شدم تعطیل کنم. چون مکان پرترددی هم بود فروشگاهم(که البته در این مورد پرتردد بودن هم در ادامه بحث حتما توضیح میدم بهتون). بعد مدتی با اینکه درآمد خوبی داشتم ولی حس کردم ظرف من بودن توی اون فروشگاه و فروشندگی نیست.به روحیاتم نمیخوره . حس میکردم انرژی بیشتری دارم و نیاز به کار اکتیوتری دارم تا به قدر تلاشم بتونم درآمد کسب کنم ، نه اینکه بشینم تو فروشگاهم منتظر مشتری..خلاصه تا یه جایی میتونستم با تبلیغات و آوردن مدل های جذاب و نیازشناسی مشتری درآمدم رو بالا ببرم و از اون به بعد بن بست درآمدی محسوب میشد برام.تعطیل کردم فروشگاهم رو و با شرایط خیلی سخت شروع به کار تولید کردم تولید ساک دستی تبلیغاتی پارچه ای بجای نایلون و پلاستیک ها و بازار هدفم رو هم در درجه اول فروشگاه ها و بوتیک ها در نظر گرفتم ، طبیعتا هیچ سررشته ای هم توی این کار نداشتم نه تولید و نه چاپ روش..و در اون زمان هم ارتباطات و فضای مجازی خیلی قدرت کمتری داشت و نمیشد چیزی یاد گرفت از فضای مجازی و آموزش ها خیلی محدود بود، تنها چیزی که برام اهمیت و جذابیت داشت "بازار مصرف عمومی" و بزرگ تولیدم بود.و اینکه داشتم یک کالای مصرفی تولید میکردم که نیاز دائم بازار بود و جایگزین نایلون و پلاستیک بود و عمر بیشتری داشت و یک کالای لوکس تر نسبت به چیزی که تو بازار هست با مزایای بیشتر محسوب میشد و فکر میکردم راحت میتونم مشتریم رو متقاعد به خریدش کنم. با تمام سختی هاش و ندونم کاری ها برام جذابیت داشت چون همیشه یه چیزی داشت که ذهنمو مشغول کنه و همیشه یه چیزی لنگ بود تو کار که بخام براش بدوم و برطرفش کنم و این تلاش به روحیات من میخورد.. (ادامه داستان کاریم رو تو بخش های جلوتر میگم براتون با توجه به تیتر موضوع،که بتونید خوب تحلیل کنید و نتیجه بگیرید)

2.روابط عمومی برای رشد شغلی:

پیشنهاد شغل

یکی از مسائل خیلی مهمی که باید در نظر بگیرید برای انتخاب شغل این میتونه باشه که اون شغل چقد به روابط عمومی بالا نیاز داره؟ آیا تو وجود خودتون اینو میبینید که اگر روابط عمومی بالایی ندارید یا خجالت میکشید از صحبت کردن و جسارت زیادی تو ارتباط برقرار کردن ندارید که تقویت کنید روابط عمومی تون رو؟! مطمئنا وقتی کارتون پا بگیره تقویت میشه این مورد ولی قطعا برای پاگرفتن و پیشرفت نیاز به روابط عمومی بالا و جسارت حرف زدن و ارتباط گرفتن دارید.

حالا اگه تو این مورد ضعف دارید چیکار میتونید بکنید؟ جواب اینه که میتونید دنبال یه شریک کاری مناسب بگردید که بتونه مکمل شما باشه برای روابط عمومیتون.مثلا اگر کار تولیدی انجام میدید وظیفه فروش رو به شریکتون بسپارید.تابتونید مکمل هم باشید (البته باید این توان روابط عمومی بالا رو تو وجودش ببینید تا بهش پیشنهاد کار بدید)                                   

3.شریک کاری در شغلی که میخواهید انتخاب کنید:

یکی از مسائل مهم دیگه برای راه اندازی شغل میتونه شریک کاری باشه ، گرچه شاید اولین چیزی که به ذهنتون برسه این ضرب المثله:شریک اگه خوب بود خدا بای خودش میگرفت! ولی تو دنیای کسب و کار امروز شریک کاری خیلی مهمه تا بشه تقسیم کار کرد و مواقعی که انرژی تو کار کم میشه نفر دیگه بتونه ساپورت کنه و کار تعطیل نشه.همیشه همپای خوب لازمه برای هر کاری و ماساله مهمش اینه که مکمل هم باشید مثل همین مثال روابط عمومی که تو پاراگراف قبل توضیح دادم . یکی از آسیبهای بزرگ انتخاب شریک کاری اینه که افراد صرفا شریک رو به دلیل دوست بودن و نسبت داشتن انتخاب میکنن که این خوبه ولی کافی نیست و این ماساله باعث میشه دو مورد "مکمل هم بودن" و "شفاف سازی" صورت نگیره بخاطر رودربایستی که تو اطرافیان نزدیک ممکنه رخ بده تا نتونن شفاف سازی کنن مثلا میزان سرمایه آورده شده. تقسیم کار. تقسیم سود کارو... از مسائل مهم دیگه که خیلی باید با دقت تو انتخاب شریک کاری بهش توجه بشه اعتقادات،وضعیت تاهل، اخلاقیات و نحوه خرج کردن هست.

4.نیاز سنجی و اشباع بودن یا نبودن شغل:

در کل خودم اعتقادی به اشباع بودن یا نبودن کار ندارم چون بنظرم همه کارها اشباع شده هستند و رقیب زیادی دارید توی اون کار قطعا فقط تو بعضی موارد درجه پایینتر یا بالاتر داره این مورد. پس با این حال چیکار باید کرد؟ میتونید رقباتون رو ببینید و خدماتشون رو آنالیز کنید و خودتون رو جای مشتری بزارید چرا بین شمایی که سابقه کمتری دارید تو کار و رقیبتون که سابقه بالاتری داره شمارو باید انتخاب کنه؟! جواب این چرا رو باید با خدمات بهتر بسازید برای مشتری که دلیل خوبی برای رخید از شما داشته باشه و شما حرفه ای تر باشید.

در مورد نیاز سنجی هم گاها طبق جغرافیایی و مکان و شهری که شما میخواید تو اون منطقه شغلی رو راه اندازی کنید طبق محصولات و خدمات اون منطقه مثلا محصول کشاورزی اون منطقه، یا دانشگاهی بودن اون منطقه، یا صنعتی بودن اون منطقه نیاز های مکملی بوجود میاد. مثلا برای کشاورزی بودن اون منطقه میتونید روی ادوات کشاورزی و سموم و کود.. فکر کنید، یا برای صنعتی بودن منطقه میتونید روی تامین وعده های غذایی اون منطقه فکر کنید و یا دانشگاهی بودن منطقه میتونید روی چاپ و تکثیر فکر کنید.. نیاز های مکمل شانس زیادی برای موفقیت دارند قطعا چون تو بستر مصرف قرار میگیرن براحتی. البته نیاز سنجی رو فقط به محدوده جغرافیایی و منطقه ای نمیشه محدود کرد و طبق سرمایه و توان کاری میشه در ابعاد وسیعتر این نحوه از آنالیز رو بکار گرفت

5.آنالیز رقبای کاری:

انتخاب شغل

رقبای کاری من در چه حالی هستند؟! وضعیت خوبی دارند با این شرایط فعلی؟! مشکلات و نیازهاشون الان چیه؟ چه مزیتی هایی نسبت به من دارند؟! من چه مزیت هایی میتونم نسبت به اونها داشته باشم اگه کارم رو شروع کنم؟ چه روند کاری ای دارند؟(مثلا در بخش تولید بصورت سنتی تولید میکنند محصولی رو یا با ماشین آلات پیشرفته کار میکنند؟ آیا من توان رقابت در این زمینه رو در ابتدای کار دارم با اونها؟) چگونه تامین منابع و مواد برای تولید میکنند؟ نحوه فروش اونها چطوریه؟!

بنظر سوالات بالا خودش خیلی مفصل بود! بهتره که بررسی بشن و نمره بدید به خودتون تو این موارد و بتونید نقشه بهتر بودن رو بکشید

6.بررسی صفرتا صدی روند انتخاب شغل :

افراد زیادی رو دیدم که خیلی جو زده سرمایه خودشون رو خیلی شتاب زده برای ایجاد شغل از دست میدن چون هیچوقت کل مسیر کاریشون رو قبل تصمیم به شروع یک دور بررسی نمیکنن.و گاها حتی نمیتونن اون کار رو شروع کنن.. منظورم از بررسی کردن همین مواردیه که تا الان توضیح دادم. کاری که میخواید شروع کنید چه آموزشی چه تولیدی و.. میتونید یک دور بررسیش کنید کامل. برای مثال یک کار تولیدی رو من در نظر میگیرم. خب چه فاکتور هایی داره شروع یک کار تولیدی؟! محل کار،لوازم و ماشین الات تولید،مواد اولیه،نیروی کار،علم تولید با کیفیت،خدمات تکمیلی،فروش یا پخش.. حالا مثلا تصور کنید تمامی این مراحل رو بررسی کردید و مشکلی نداشتید فقط مواد اولیه کارتون تامینش از یه استان دور هست که هزینه بار و حمل و نقلش ممکنه سنگین باشه پس باید یک نمره ای به این مورد بدید تو ذهنتون و یا کارتون اگر به پخش احتیاج داره نیاز به وسیله نقلیه داره . باید این رو در نظر بگیرید

7.آزمایش تولید و فروش واسطه ای در ابعاد کوچکتر:

برای اینکه کار رو بتونید تست کنید میتونید در ابعاد کوچکتر تولید کنید یا فروشش رو انجام بدید تا با مشکلات احتمالی در ابعاد کوچکتر اشنا بشید و جلوی ضررهای بزرگتر گرفته بشه و اقدامات در مقیاس بزرگتر با اطمینان بیشتر و صحیح تر انجام بگیره و یا اگر ممکن نیست در تولید این کار رو انجام بدید از لحاظ سیستماتیک میتونید فقط بصورت واسطه ای محصول رو از رقباتون تهیه کنید و مدتی فقط فروش اون رو انجام بدید و حداقل از بازار فروش و نحوه فروش اون کالا و نیاز بازار و نحوه تسویه حساب آشنا بشید

ده فاکتور اساسی برای پرورش شغل برای داشتن درآمد بالا

مقاله در حال تکمیل شدن..

11مهر1397

image01
Top