تاریخچه چاپ

واژ‌هٔ چاپ و صورت قدیمی‌تر آن «چهاپ» را برگرفته از واژ‌هٔ مغولی چاو دانسته‌اند که به معنای «فشردن سطحی بر سطح دیگر» است. چاپ در لغت به‌معنای نقش، اثر، مُهر و نشان آمده است و در متون مختلف كلمات طبع، باسمه، و تافت به‌عنوان مترادف آن به‌كار رفته است. چاپ در اصطلاح، به عمل، فن، و صنعت تكثیر صورت و نقش‌های دوبعدی مانند حروف، ارقام، خط‌ها، تصویرها، و... به‌وسیلهٔ انداختن اثر این نقش‌ها بر كاغذ، پارچه، یا مواد دیگر، به‌ویژه چاپ مواد خواندنی، با تصویر یا بدون تصویر بر روی كاغذ گفته می‌شود. در تعریفی دیگر، چاپ مجموع عملیاتی است كه متن خام را به اثر درخور انتشار مانند كتاب، مجله، روزنامه، و جز آن تبدیل كند. چاپ بر روی کاغذ شناخته شده‌ترین کار چاپی است.امروزه با پیشرفت تکنیکهای چاپ این عمل روی مواد سلولزی، نایلونی، پارچه ای، چرمی، مواد شیمیای، فلزی، شیشه‌ای با اشکال صاف یا ناهموار، مقعر یا محدب و ... صورت می‌گیرد. چاپخانه نیز در لغت به‌معنای محل چاپ كردن و در متون مختلف كلمات مطبعه، دارالطباعه، و باسمه‌خانه به‌عنوان مترادف آن به‌كار رفته است. چاپخانه مؤسسه یا كارگاهی است كه از عهد‌هٔ انجام كارهای چاپی بر روی كاغذ و سایر اشیا از طریق انواع چاپ برآید و به تعبیری دیگر، محلی است كه چاپ كتاب، نشریات، و مانند آن در آنجا انجام می‌گیرد. امروزه، چاپ به عنوان یک فرآیند انبوه صنعتی در نظر گرفته می شود که بخش اساسی صنعت نشر و بخش مهمی از فعالیت‌های اداری و حکومتی زا شامل می‌شود.

اختراع چاپ در چین

آسوریان چند هزار سال پیش از میلاد بر خشت‌هایی از گل‌ رس مُهر می‌زدند. انگشترهای خاتم نیز كه در زمان باستان استفاده می شد بر همین اساس کار می کرد، چاپ باسمه نیز قرن‌ها قبل از گوتنبرگ در چین شناخته شده بود، در دوران حكومت سلسلهٔ تانگ در چین (۹۰۶-۶۱۸)، قدیمی‌ترین نمودهای صنعت چاپ دیده شده است. در این دوره، نقش‌ها بر روی صفحه‌ای چوبی حكاكی، و بعد بر روی پارچه چاپ می‌شد. اولین اشاره به چاپ، در سال ۵۹۳ و یک فرمان حكومتی چینی است كه در آن، امپراتور ون‌تی، دستور می‌دهد تصاویر و متون بودایی را چاپ كنند. این متون را اول بر قطعه‌ای كاغذ نازك می‌نوشتند و بعد آن را بر صفحه‌ای چوبی می‌چسباندند و متن را بر روی چوب حكاكی می‌كردند تا یك «زینك» چوبی بسازند و از آن برای چاپ متن استفاده کنند. این شیوه زمان زیادی می‌برد، چرا كه هر صفحه از كتاب باید بر یك صفحهٔ چوبی جداگانه حكاکی می‌شد. قدیمی‌ترین كتاب چاپی[۱] كه تا كنون پیدا شده‌است، یك متن مذهبی بودایی است که در سال ۸۶۸ چاپ شده، این متن در غار دون‌هوانگ در جادهٔ ابریشم كشف شده است. در قرن نهم، كتاب‌های چاپی با تیراژ بالا در شو (ایالت چچوان امروز) عرضه شد و دلالان خصوصی امكان خرید آن‌ها را داشتند. كمی بعد، فن چاپ به ایالت های دیگر نیز گسترش یافت و در اواخر قرن نهم، در تمام چین رواج یافت. كتاب‌هایی نظیر كتاب‌های كنفوسیوسی، متون بودایی، فرهنگ‌های لغت، كتاب‌های ریاضیات و ... در این دوران چاپ شده است. این فن به سرعت پیشرفت كرد و در سال ۱۰۰۰ میلادی، كتاب‌های صحافی شده به سبك امروز، جانشین تومارها شد. در سال ۱۰۴۱ میلادی، كیمیاگری چینی به نام بی‌شنگ، حروف مستقل چاپی را اختراع كرد این حروف بر روی سفال مرطوب حكاكی می‌شد و بعد از پختن در كوره، دوام زیادی می‌یافت و سرعت حروفچینی و تكثیر متون را بسیار بالا می برد حروف دستی و حروف قلعی كه پس از آن ایجاد شد، هیچ یك رواج نیافت، بر عكس حروف چوبی متداول شد. در اوایل قرن ۱۱، اختراع حروف چاپی مستقل باعث رواج كتاب‌های ارزان‌تر چاپی در دوران سلسله‌ی سونگ (۱۲۷۹-۹۶۰) در چین شد.

چاپ در کره

اعتبار اختراع حروف چاپی فلزی و صنعتی شدن چاپ، از آنِ حكومت كره است كه اولین بار در سال ۱۲۴۱ میلادی به آن شاره می‌شود. در سال ۱۳۹۲، ۶۴ سال قبل از دستگاه چاپ گوتنبرگ، دولت كره، وزارت چاپ را تأسیس كرد كه وظیفه داشت حروف چاپی فلزی را با فن ریخته‌گری تولید كند. كارخانه‌ی ریخته‌گری دولت كره، در سال ۱۴۰۳، یك قلم مفرغی شامل صدها هزار كاراكتر داشت و تا پایان قرن پانزدهم، ده‌ها قلم كره‌ای دیگر نیز اختراع شد. احتمال دارد كه ماركوپولو كه در قرن سیزدهم به چین رفت، كتاب‌های چاپی را دیده باشد و او یا مسافران دیگر جاد‌هٔ ابریشم، ‌این دانش را به اروپا آورده باشند كه بعدها الهام‌بخش یوهان گوتنبرگ برای اختراع ماشین چاپ شد، چون غربیان نیز قبل از گوتنبرگ با چاپ آشنایی داشتند.

ابداع گوتنبرگ

در ۱۴۵۲، گوتنبرگ آلمانی به اید‌هٔ چاپ متحرک تحقق بخشید. وی در کارگاهش فن‌آوری ساخت ورق، جوهر با پایهٔ روغنی و پرس را برای چاپ یک کتاب گرد هم آورد و دستگاه چاپ را اختراع کرد. در واقع او فن‌آوری‌هایی را که سال‌ها قبل برایشان فکر و تلاش شده بود، به ثمر رساند. گوتنبرگ، چاپگر آلمانی، نخستین كسی بود كه برای هر حرف، قطعهٔ فلزی جداگانه‌ای درنظر گرفت. وی قطعه‌ها را برای تركیب كلمات مناسب كنار هم قرار داد، بر آنها مركب مالید، و بر ورق‌های كاغذ فشرد و به این ترتیب چاپ نوین را ایجاد كرد. وی حروف را ابتدا از جنس چوب، سپس از سرب، و بعدها از آلیاژ سرب، قلع، و آنتیموان ساخت وی نسبت فلزات آلیاژ را به گونه‌ای انتخاب كرد كه حروف بیش از حد سخت و نرم نباشند.

گوتنبرگ روزانه بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ برگ چاپ می‌كرد. نخستین كتابی كه او به این شكل پدید آورد كتاب مقدس ۴۲ سطری بود. كتاب‌هایی كه در آن زمان به‌چاپ می‌رسید به اینكونابولا معروف است. ابداع گوتنبرگ ظرف مدتی حدود ۴۰ سال در عمدهٔ كشورهای اروپایی و در شهرهایی مانند ونیز، فلورانس، پاریس و لیونرواج یافت و چاپخانه‌هایی با این روش به‌وجود آمد. در فاصلهٔ سال‌های ۱۴۶۰ - ۱۴۷۰ چاپخانه‌هایی در آلمان و سایر كشورهای اروپایی پدید آمد. در نیم‌قرن نخست پس از كار گوتنبرگ، حدود چهل‌هزار كتاب به چاپ رسید و شمارگان مجموع آنها از ۱۲ میلیون نسخه فراتر رفت. در پایان قرن پانزدهم در اروپا، بیش از ۲۰۰ چاپخانه در ۶۹ شهر فعالیت مستمر داشت. از جمله چاپخانه‌های مهم آن دوره می‌توان به چاپخانه آنتون كابرگر در شهر نورنبرگ اشاره كرد كه تعداد ماشین‌های چاپ آن ۲۴ دستگاه بود و صدها نفر در آن چاپخانه كار می‌كردند. از دیگر خدمات گوتنبرگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ابداع روش چاپ پیچشی به کمک روغن زیتون که تا سالها در آسیا و اروپا به کار می رفت
 • توسعه روش بلوکی چاپ که پس از بازگشت مارکو پولو از آسیا ابداع شده بود
 • توسعه روش ساخت کاغذ به تعداد زیاد که از چین وارد اروپا شده بود
 • توسعه روشهای ساخت مرکب
 • توسعه روش منگنه و قالب بندی کتاب که اجازه چاپ کتابهای قطور را می داد

دستگاه چاپ گوتنبرگ، هزینه‌های بسیار زیادی داشت و درنتیجه بیشتر مورد توجه ثروتمندان آن دوران بود.
۳۰۰ سال پس از اختراع دستگاه چاپ گوتنبرگ، یک نمایشنامه‌نویس آلمانی به نام آلوئیس زنه فلدر، چاپ سنگی یا لیتوگرافی را در سال ۱۷۹۶ میلادی اختراع كرد. هر سنگی كه متن یا تصویر با این روش روی آن نقش می‌بست، برای چاپ حدود ۷۵۰ نسخه عملكرد مطلوب داشت و پس از آن نقش روی سنگ قابل چاپ نبود.

ورود صنعت چاپ به ایران

دربار‌هٔ شروع چاپ سنگی در ایران روایات متعددی وجود دارد، اما روایت قوی‌تر این است که چاپ سنگی را برای نخستین بار میرزا صالح شیرازی در تبریز راه‌اندازی كرد. میرزا صالح كه از سوی دولت ایران برای فراگیری هنرهای جدید به اروپا رفته بود، در بازگشت یك دستگاه چاپ سنگی با خود به تبریز آورد كه آن را در سال ۱۲۲۵ هجری قمری راه انداخت. چاپخانهٔ سنگی در مدت كوتاهی در تهران، اصفهان و سپس سایر شهرهای ایران تاسیس شد و بیش از ۵۰ سال تنها روش چاپ در ایران بود و تا اواخر دور‌هٔ قاجار، هر چه در ایران چاپ می‌شد، به روش چاپ سنگی بود. البته هشت سال قبل از ورود چاپ سنگی به ایران چاپ سربی راه‌اندازی شده بود، ولی به علت هزینه و زحمت زیاد آن، پس از ورود چاپ سنگی، كنار گذاشته شد ولی بعدها در اواخر دور‌هٔ قاجار دوباره استفاده از حروف سربی رایج گردید.

پیشرفت‌های صنعت چاپ از زمان گوتنبرگ تا قرن بیستم

حدود ۱۴۹۰ میلادی روش‌های مختلف اسیدکاری روی صفحات فلزی شکل گرفت. سال ۱۵۵۰ اولین لنز توسط کاردون[واژه‌نامه ۱] ایتالیایی ساخته شد. آلومیس زنه فلدر در سال ۱۷۹۶ روش لیتوگرافی را ابداع نمود. وی به مخترع چاپ سنگی شهرت دارد.

 • حدود سال ۱۷۹۹ تا ۱۸۰۰ اوبی رو در پاریس نخستین دستگاه کاغذسازی را اختراع نمود که در سال ۱۸۲۰ دستگاه‌های کامل‌تری ساخته شد.
 • در سال ۱۸۱۱ نخستین ماشین سیلندری لترپرس كه با نیروی بخار كار می كرد توسط كونیك مخترع آلمانی ساخته شد.
 • در سال ۱۸۱۸ با همكاری باور ماشین چاپ سیلندی مضاعف عرضه گردید كه پشت و روی كاغذ در این دستگاه به چاپ می رسید.
 • در سال ۱۸۲۲ ویلیام چرچ[واژه‌نامه ۳] اولین ماشین حروفچینی را به ثبت رسانید.
 • در سال ۱۸۲۵ نیس فورنیس[واژه‌نامه ۴] تهیه فرم چاپ روی صفحه های فلزی از جمله مس را به روش فتومكانیكی ابداع كرد وبا ساخت پرس دستی نمونه هایی تكثیر نمود.
 • در سال ۱۸۴۴ ریچارد هو در ایالات متحده ماشین چاپ رتاتیو را به ثبت رسانید فرم چاپ به صورت مدور، دور سیلند بسته می‌شد.
 • در سال ۱۸۵۰ ژیلوت[واژه‌نامه ۵] اسیدكاری روی فلز را تكامل بخشید.
 • در سال ۱۸۵۱ اسكات آرشر[واژه‌نامه ۶] روش كلودیوم مرطوب (شیشهٔ نگاتیو) را ارایه كرد.
 • در سال ۱۸۵۹ هنری جیمز[واژه‌نامه ۷] در انگلستان با روش فتوشیمی گرافی كلیشه زیر را ساخت.
 • در سال ۱۸۶۶ در ایالات متحده اولین ماشین چاپ با كاغذ رول به ثبت رسید.
 • در سال ۱۸۷۰ اولین دوربین نوسانی ریلی توسط موس ساخته شد.
 • در سال ۱۸۷۴ كارل كلیچ[واژه‌نامه ۸] اهل چك با استفاده از نوعی كاغذ كاربن، تهیهٔ فرم را بهبود بخشید.
 • در سال ۱۹۱۰ اولین ماشین هلیوگراور با استفاده از تیغهٔ دكتر بلید شروع به كار كرد.
 • در سال ۱۹۱۲ ماشین چاپ پشت و رو زن‌افست توسط كاسپار هرمان طراحی و ساخته شد (كاغذ به صورت لوله‌ای).
 • در سال ۱۹۱۲ شركت رولند ماشین چاپ افست با سه سیلندر مساوی را تولید كرد.
 • در سال ۱۹۵۰ سیستم حروفچینی منوفتو (تكامل یافته منوتایپ) اختراع شد.
 • در سال ۱۹۶۵ دكتر هل با ارائهٔ سامانه ای نوین و ساخت دستگاه اسكنر تحول بزرگی در حروفچینی و فتولیتوگرافی به وجود آورد.
 • در سال ۱۹۷۶ اشعهٔ لیزر در دستگاه‌های فتولیتوگرافی و حروف‌چینی به كار گرفته شد.

انواع چاپ

چاپ انواع مختلفی دارد که متناسب با آنچه که قرار است چاپ شود و آنچه که بر آن قرار است چاپ شود انتخاب می‌گردد. مهم‌ترین این روش‌های عبارت‌اند از:

 • چاپ افست: عمدتاً برای انتشارات، تبلیغات
 • چاپ فلکسو: عمدتاً برای بسته بندی
 • چاپ هلیوگراور: عمدتاً برای بسته بندی
 • چاپ سیلک اسکرین: عمدتاً برای تبلیغات چاپهای تفکیکی
 • چاپ لتر پرس: یکی از روش‌های چاپ برجسته از قدیمی‌ترین روش‌های چاپی است
 • چاپ دیجیتال: برای همه مصارف، تبلیغاتی و اداری در تیراژ پایین
image01
Top