آشنایی با صنعت پلاستیک ( 2 )

تا اواسط دهه 1950 منبع اصلی ماده اولیه برای صنعت پلاستیک در اروپا زغال سنگ بود که در این راستا قطران زغال سنگ , کک گاز زغال سنگ و آمونیاک قطران

زغال سنگ منبعی برای مواد شمیایی آروماتیک مانند بنزین , تولوئن فنول نفتالین و محصولات وابسته بود که در نهایت به تولید پلاستیک های مهمی نظیر رزین های پلی استایرن و نایلون ها منتهی می شد.

توسعه صنعت پتروشیمی احتمالا بزرگترین عامل منحصر به فرد در رشد پلاستیک است به همین دلیل صنعت پتروشیمی از طریق تولید پلاستیک ها به طور محسوس و از جنبه های مختلف در زندگی روزمره ما نمایان است .

از لحاظ تاریخی صنعت پلاستیک از شدت رشد بسیار سریعی برخوردار بوده است . اگر چه پلاستیک های مصنوعی از اواخر قرن نوزدهم به گستردگی به بازار نفوذ پیدا کرده اند . ولی در حقیقت این صنعت با پایان جنگ جهانی دوم و ورود مواد اولیه پتروشمیایی نسبتا ارزان به بازار رشد کرد.

عصر کنونی را می توان عصر پلاستیک ها نام داد چرا که سرعت رشد این صنعت بیشتر از صنایع دیگر می باشد که این امر خود به خاطر مزایای فناوری های جدید و دخالت دادن پارامترهای اقتصادی در جایگزین کردن پلاستیک ها به جای موادی مانند فلز شیشه چوب سرامیک و ... است .

به عنوان مثال می توان از جایگزینی یک لوله پلاستیکی به خاطر قیمت و شهولت نصب و اتصال آن در قیاس با نمونه فلزی آن نام برد. در حال حاضر با توجه به پیشرفت های جدید در صنایع خودروسازی و یا لوازم خانگی قطعات پلاستیکی به خاطر کاهش وزن و افزایش بازدهی سوخت جایگزین بسیار مناسبی برای قطعات فلزی در این دیته از تولیدات شده اند.

به مثال های متعددی در تصدیق این امر می توان اشاره کرد . امروزه از انواع پلاستیک های پلیمری در بازار در حدود 70% آن ها مختص به 4 گروه ps , pp , pe , pvc  می باشد.

برای تولید این 4 زمینه کالایی با توجه به قیمت کالاهای پلاستیکی عذضه شده به بازار رقابت زیادی بین شرکت های شمیایی وجود دارد. در مواردی نیز پلاستیک های خاصی فقط توسط یک یا دو شرکت تولید می شود و جنبه ی رقابتی از بین می رود.

همان گونه که در قبل ذکر شد بیشترین مصرف پلاستیک ها درست پس از جنگ جهانی دوم به عنوان جایگزین ارزان قیمت مواد مرسوم و رایج شکل گرفت اما حتی امروز نیز تصور عمومی از صنعت پلاستیک به طور کامل شفاف و مثبت نیست.

سهم قابل توجه پلاستیک ها در ارتقاء سطح استاندارد کیفی زندگی تبیین نشده است. با این حال در بسیاری از زمینه ها مواد پلاستیکی مدتی است که جایگاه مناسب خود را در بازار یافته اند که از جمله ی آن ها می توان به صنعت برق اشاره کرد.

image01
Top