آشنایی با صنعت پلاستیک (1)

پلاستیک محصولی است که به منظور های مختلفی بکار می رود . پلاستیک ممکن است سخت یا نرم باشد شفاف یا مات باشد

می تواند شبیه چوب یا چرم یا ابریشم به نظر آید. می تواند در ساخت اسباب بازی یا ظروف یکبار مصرف یا دریچه های قلب به کار رود . در حال حاضر بیش از 10000 نوع پلاستیک مختلف وجود دارد.

مواد اولیه برای تهیه پلاستیک عبارتند از نفت و گاز . این سوخت های فسیلی برای ساخت انواع پلاستیک بعضا با اکسیژن و کلر ترکیب می شوند . خیلی از چیزهایی که می خرید در پوشش ها و بسته بندی های پلاستیکی عرضه می شود . شما هم احتمالا هر بسته ای را باز می کنید بعد از مصرف جعبه یا ظرف پلاستیکی اش را دور می ریزید اما اگر همه این جعبه ها و ظروف پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف مصرفی در روز را جمع آوری کنید چه اتفاقی می افتد؟

در عرض یک ماه چه مقدار موار زائد پلاستیکی مانند بطری شیر و نوشابه لیوان قاشق کیسه پلاستیکی و خودکار خالی جمع می کنید؟

بعضی از پلاستیک ها قابل بازیافت هستند و برخی قابل بازیافت نیستند.

خیلی ها فکر می کنند که پلاستیک ها پسماند هایی هستند که در نهایت غیر قابل تبدیل هستند یا از آنجا که سوخت های فسیلی را مصرف می کنند آن ها را انرژی خوار می نامند. در صورتی که چنین نیست و پلاستیک ها از لحاظ انرژی و مصرف آن بسیار با صرفه عمل می کنند یعنی انرژی خیلی کمتری برای ساخت یک بطری پلاستیکی نسبت به ساخت بطری شیشه ای مصرف می شود .

همچنین از آن جایی که پلاستیک ها وزن سبکی دارند در نتیجه انرژی کمتری برای حمل و نقل آن ها مصرف می شود.

گرچه پلاستیک ها به طور کلی سبک هستند ولی دفع آن ها در محل های دفن زیرزمینی گزینه خوبی نیست بلکه دو راه دیگر هم وجود دارد 1. بازیافت 2. زباله سوزی

کاربری این روش ها موجب باز پس گیری برخی ارزش های پلاستیک می شود که می تواند در ساخت دوباره برخی اقلام پلاستیکی به کار آید.

زباله سوزی موجب بازیابی انرژی شمیایی می شود که می تواند به منظور تولید بخار و الکتریسیته به کار رود.

در صورتی که دفن زمینی پلاستیک ها هیچ کدام از این مزایا را ندارد و به علاوه دفن بهداشتی پلاستیک به معنی دفن همیشگی است چرا که این نوع پسماند تجزیه هم نمی شود.

صنعت پلاستیک با توجه به ارتیاط شدید آن یا صنعت نفت از اهمیت زیادی برخوردار است. در حقیقت به نوعی می توان عنوان کرد که اگر نفت نباشد قادر به تولید پلاستیک ها نیستیم

image01
Top