Skip to main content

مرجع ابزارهای چاپ و تبلیغات در ایران

  • ویژگی های چاپ طلا کوب و اکلیل روی روسری

ویژگی های چاپ طلا کوب و اکلیل روی روسری توضیح بدید که چه موادی لازمه و از کجا شروع کنم؟
ابتدا اینکه لازم هست بدونید که بین چاپ طلاکوب و چاپ اکلیل چند تفاوت عمده هست
در چاپ اکلیل که قبلا توضیحات تقریبا زیادی در بحث ها و گفتگوهای انجمن انجام گرفته ، و چکیده مطلب اینکه با استفاده از بیس اکلیل + پودر اکلیل ( به تناسب نیاز استفاده از شماره های مختلف اون از نظر ریزی و درشتی)+ و طراحی و عکاسی شابلن + و در نهایت مانند سایر روش های چاپ سیلک اسکرین بوسیله شابلن انجام میشه.
اما طلاکوب
این کار با استفاده از ورق هائی که فلز با رنگهای مختلف بر روی اون نشونده شده و بوسیله پرس و حرارت انجام میگیره و لایه های فلز ( که البته جدیدا در از پلیمر های مختلف هم استفاده میشه) از روی ورق به مورد چاپ انتقال پیدا میکنه. و به دو شیوه در دو گونه از چاپ سیلک اسکرین انجام می گیره.
گونه اول در مورد چاپ بر روی اشیاء مانند کاغذ، مقوا، ورق های نایلن ، پی ور سی و...هست. که بوسیله ساخت کلیشه و بستن اون بر زیر دستگاه پرس طلاکوب و قرار دادن کاغذ طلاکوب بر روی مورد چاپ و در نهایت قرار دادن آنها در دستگاه پرس و در زیر کلیشه و انجام پرس همراه با حرارت انجام می گیره.
گونه دوم
چاپ طلاکوب بر روی پارچه و شبیه به اون
در این روش نیاز هست تمام مراحل چاپ و رنگ نشانی انجام بگیره.
فقط اون قسمت از طرح که نیاز به چاپ طلاکوب داره به جای مرکب و رنگ چسب نشونده میشه(چسب مخصوص که به چسب دیسکو معروفه ) بعد از انجام این کار و خشک شدن اون چسب ( که یک چسب حرارتی هست و با حرارت زنده میشه و دوباره خاصیت چسبندگی پیدا میکنه) به زیر پرس قرار داده میشه یک لایه ورق طلاکوب بر روی اون گذاشته میشه و به وسیله پرس داغ به مدت چند ثانیه پرس میشه .وقتی کار از زیر پرس بیرون اومد ورق طلاکوب و ورق طلاکوب از روی اون برداشته شد مشاهده میکنیم که لایه های فلز از روی ورق به روی مورد چاپ منتقل شده و اگه مراحل درست انجام گرفته باشه و همچنین از چسب مرغوب استفاده شده باشه چاپ زیبا و بدون نقصی رو خواهیم داشت.

ساک دستی ساک دستی

دستگاه چاپ سیلک دستگاه چاپ سیلک